Jesteś tutaj: Strona Główna >> Tetatrzyk Brzydkie Kaczątko >> Teatrzyk Brzydkie Kaczątko

Teatrzyk Brzydkie Kaczątko

kaczka04_zmniejszacz-pl_162519
 Nie zaszkodziło to nic łabędziowi, że urodził się na podwórzu wśród kaczek skoro wykluł się z łabędziego jaja.”
H. Ch. Andersen:”Brzydkie kaczątko”

Teatrzyk „Brzydkie Kaczątko” działa wDomu Kultury w Przyszowie od listopada 1994 r. Założycielką i opiekunką artystyczną grupy do chwili obecnej jest Alina Cuber - instruktor ds. animacji społeczno - kulturalnej i teatru. Zespół powstał z potrzeby zagospodarowania dzieciom i młodzieży odwiedzającym świetlicę, spędzania czasu wolnego w sposób twórczy i pożyteczny, stanowiący alternatywę dla konsumpcyjnych postaw  i zachowań.  To sposób na nudę, profilaktyka i kompensacja zarazem.

Każdy występ teatrzyku jest ważnym wydarzeniem dla środowiska, ale jeszcze ważniejszym dla dzieci, które sukces „uskrzydla” i jak Andersenowe Brzydkie Kaczątko, przemienia w łabędzie…. Ta pozytywna metamorfoza widoczna jest u wszystkich dzieci, zwłaszcza wśród słabszych uczniów i dzieci dotychczas wyalienowanych, nieśmiałych, zakompleksionych. Nic nie integruje grupy tak, jak praca nad wspólnym dziełem. Nic nie podnosi poczucia własnej wartości tak, jak sukces na scenie, brawa, uznanie widzów i kolegów. Przygotowywanie przedstawień  uczy empatii, uwrażliwia na sztukę i na sprawy drugiego człowieka, dodaje odwagi i pewności siebie nie tylko na scenie ale również w życiu…

W ciągu siedemnastu lat działalności zespół zrealizował kilkanaście przedstawień: m.in. „Jaś i Małgosia”, „Jest taki dzień…”, „Brzydkie kaczątko”, „Kopciuszek”, „Dary czterech wróżek”, „Dziewczynka  z zapałkami”, "Przekażmy sobie znak pokoju", ‘Śnieżka”, „Czerwony Kapturek”,„Smok podwawelski”,      „O Żaczku Szkolaczku i Sowizdrzale, co jeden kochał szkołę a ten drugi wcale”, ”Cudnalińscy”, "Smok wegetarianin", „Strach na wróble”, „Bajka o rybaku i złotej rybce”, „Maleńka miłość”, „Z głębi dziejów…”, „Ten szczególny dzień" oraz scenariusze autorskie prowadzącej.

„Brzydkie kaczątko” prezentowało swój dorobek nie tylko  na macierzystej scenie ale występowało gościnnie prawie na wszystkich scenach gminy a nawet w sąsiednich powiatach. Teatrzyk uczestniczył w wojewódzkich i powiatowych przeglądach teatralnych zdobywając nagrody i wyróżnienia.

(ac)

projekt_rocznica_017Zdjcie0045projekt_rocznica_013projekt_rocznica_010

projekt_rocznica_005projekt_rocznica_015projekt_rocznica_009jaseka-_zdjcia_021jaseka_2010_11jaseka_2010_12Zdjcie0049projekt_rocznica_046

Wgry_Dzie_Dziecka_2010_045Wgry_Dzie_Dziecka_2010_046Wgry_Dzie_Dziecka_2010_055Zdjcie0047

jaseka-_zdjcia_022jaseka-_zdjcia_001jaseka-_zdjcia_015jaseka-_zdjcia_018

"Dary czterech wróżek" - Dni Miodu - Bojanów 18.08.2013.