Top Panel

Gminny Ośrodek Kultury

Jesteś tutaj: Strona Główna >> Przyszów >> Wycieczka do Sandomierza

Godziny otwarcia w Przyszowie

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek  

13.00-21.00
zajęcia świetlicowe

13.00-21.00
zajęcia świetlicowe

13.00-21.00
zajęcia świetlicowe

13.00-21.00
zajęcia świetlicowe,
ZT z Przyszowa

13.00-21.00
zajęcia świetlicowe
ZT z Przyszowa

 
     

 

   

Wycieczka do Sandomierza

Drukuj

DSCF4172

28 czerwca, w - jak do tej pory - najbardziej upalny dzień tegorocznego  lata, przypadł termin  długo oczekiwanej wycieczki do Sandomierza, w ramach projektu „Nie daj się! Warto być zawsze tylko sobą… . Profilaktyka  uzależnień, przez  sztukę, sport i turystykę”, dofinansowanego przez Urząd  Gminy Bojanów z Funduszu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - realizowanego przez OSP i Dom Kultury  w Przyszowie - Planując termin wyjazdu zaczęliśmy od sprawdzenia długoterminowej prognozy pogody dla miasta, pod kątem komfortu uczestników, no i wybraliśmy 28 czerwiec bo zapowiadało się bardzo optymistycznie: temperatura 23 °C; zachmurzenie  bez opadów,  lekki wiaterek  – to było ważne,  bo planowaliśmy dłuższą wędrówkę po  mieście i po Górach Pieprzowych… a tymczasem  od samego rana ,bezlitosny żar lał się z nieba,  nawet w cieniu  próżno było szukać ochłody, mimo to  daliśmy radę!

 

Na początek zwiedziliśmy Podziemną Trasę Turystyczną,  gdzie  w kojącym chłodzie wysłuchaliśmy  historii, owianych legendą  sandomierskich lochów  i życiu mieszkańców broniących miasta przed licznymi najazdami  hord tatarskich.  Prosto z podziemia wspięliśmy się na taras widokowy znajdujący się na szczycie Bramy Opatowskiej,  skąd podziwialiśmy panoramę Sandomierza i okolic. Następnie  zwiedziliśmy Bazylikę Katedralną,  Zespół  Klasztorny Dominikanów  i  kościół  św.  Jakuba,  Park Piszczele, Wąwóz  św. Królowej Jadwigi,  przeszliśmy przez Ucho Igielne,  zrobiliśmy mnóstwo zdjęć  na Rynku i przy „posterunku”   z filmu „Ojciec  Mateusz”, obowiązkowo zakupiliśmy pamiątki i po obiedzie ruszyliśmy na podbój Pieprzówek ;)…  I  tu wielkie podziękowania  należą się naszemu   kierowcy  Panu Bogdanowi  Szczęchowi z Bojanowa,  który zawiózł  nas,  niemal  na sam szczyt, gdzie  po ok.  kilometrowej wędrówce dotarliśmy do  punktu docelowego,  z którego podziwialiśmy zachwycającą o tej porze  roku sandomierską przyrodę i zapierające dech w piersiach widoki .

Po męczącym, ale radośnie spędzonym dniu pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do Przyszowa z mocnym postanowieniem powrotu do pięknego piastowskiego grodu jak najszybciej się da… J.

Dziękujemy Paniom: Beacie Jurek i Elżbiecie Majchrzak za wzorowe sprawowanie funkcji opiekunów wycieczki.