Jesteś tutaj: Strona Główna >> Przyszów >> Co właściwie nas tu trzyma 31.10.2010

Godziny otwarcia w Przyszowie

zajęcia świetlicowe,
ZT z Przyszowa

ZT z Przyszowa

Co właściwie nas tu trzyma 31.10.2010

konkurs_co_nas_trzyma_009„Co właściwie nas tu trzyma” to tytuł projektu opracowanego i koordynowanego przez dh Alinę Cuber a realizowanego przez OSP Przyszów w ścisłej współpracy z Domem Kultury w Przyszowie.

OSP w Przyszowie jest najstarszą organizacją powstałą w imię szczytnych idei niesienia wzajemnej pomocy w sytuacjach klęsk żywiołowych, ale nie tylko, jest również znaczącą siłą integrującą lokalną społeczność wokół wspólnych celów. To z inicjatywy strażaków i przy ich wielkim zaangażowaniu, przed niemal 30 laty wybudowano w Przyszowie okazały obiekt, w którym znalazł siedzibę dom kultury.

Głównym celem zadania „ Co właściwie nas tu trzyma..” było ożywienie tradycji kulturowych  i wzmocnienie tożsamości lokalnych poprzez odkrywanie, przeżywanie i działanie oraz:

-zagospodarowanie czasu wolnego dzieci imłodzieży Przyszowa w sposób atrakcyjny, twórczy i ciekawy, stanowiący konkurencję dla konsumpcyjnego stylu życia i oczekiwań.

- uświadomienie, że rodzinna wieś jest miejscem,do którego będą zawsze chętnie powracać i tu budować swoją przyszłość.

- zapoznanie z historią, tradycją, obyczajami, ukazanie dobrych stron życia w małej ojczyźnie poprzez wspólną pracę i zabawę.

- wzmocnienie więzi społecznych poprzez wspólne realizowanie określonych w projekcie zadań (szkolenia, poszukiwanie informacji, ognisko, zajęcia teatralne, widowisko, wystawa).

31 października w niedzielę o godzinie 1600 w sali widowiskowej Domu Kultury w Przyszowie odbyło się uroczyste zakończenie projektu ”Co właściwie nas tu trzyma…”

Uczestnicy warsztatów teatralnych zaprezentowali półtoragodzinne widowisko  pt. „Z głębi dziejów” rozpoczynające się od przedstawienia legendy o powstaniu Przyszowa, poprzez kolejne epoki historyczne aż do momentu oddania do użytku Domu Strażaka w 1984 roku. Imprezę zorganizowaną w przeddzień Wszystkich Świętych zadedykowano wszystkim osobom, które tworzyły historię miejscowości, a których  nie ma już wśród nas. Zarówno występ dzieci i młodzieży, jak i wystawa prezentująca plon reporterskich poszukiwań, były wzruszającą lekcją historii i patriotyzmu oraz spotkały się z entuzjastycznym odbiorem ok. 100 osobowej widowni. Powtórkę przedstawienia zaplanowano na 11 listopada 2010 r.

W przygotowanie uroczystego zakończenia projektu zaangażowani byli wolontariusze – studenci i seniorzy, którzy oprócz swoich wspomnień, udostępniali również fotografie i dokumenty.

Oferta „Co właściwie nas tu trzyma ...” spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży, bezpośrednio zaangażowanych było 45 osób, pośrednio niemal cała społeczność Przyszowa. W ciągu pięciu miesięcy trwania zadania zrealizowano prawie wszystkie zakładane cele, a   nawet osiągnięto znacznie więcej. Zarówno gromadzenie informacji, przygotowywanie wystawki, praca nad widowiskiem jak i wspólna zabawa były dla uczestników doskonałą lekcją historii i patriotyzmu.

Projekt dofinansowany przez Gminę Bojanów. (ac)