Jesteś tutaj: Strona Główna >> Przyszów >> "Walentynki" - 13.02.2010 r.

Godziny otwarcia w Przyszowie

zajęcia świetlicowe,
ZT z Przyszowa

ZT z Przyszowa

"Walentynki" - 13.02.2010 r.

Walentynki – święto zakochanychZdjcie0023

Chociaż część polskiego społeczeństwa krytykuje walentynki jako przejaw amerykanizacji, obcy polskiej kulturze i wypierający rodzime tradycje, to my się tym nie zrażamy i od kilku lat obchodzimy to sympatyczne - przypadające 14 lutego - święto. Do Polski obchody walentynkowe trafiły w latach 90. XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich, a także wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Święto to konkuruje o miano święta zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką, obchodzonym w nocy z dnia 21 na 22 czerwca.

My na wszelki wypadek w lutym świętujemy Walentynki a w czerwcu kultywujemy nasz słowiański dzień zakochanych organizując „Świętojańskie igraszki”. Jak każda wspólna zabawa tak i walentynki stwarzają kolejną okazję do integracji środowiskowej podczas zabaw, wróżb i tańców oraz są dodatkową atrakcją podczas zimowych ferii (ac)