Top Panel

Gminny Ośrodek Kultury

Jesteś tutaj: Strona Główna >> O ośrodku

Polub nas na Facebooku :-)

O ośrodku

Drukuj

     Gminny Ośrodek Kultury w Bojanowie istnieje od 1979 r. Stworzono wówczas Dom Kultury, którego siedzibą była miejscowość Bojanów.  Z upływem czasu powstały również filie w miejscowościach: Gwoździec, Maziarnia, Przyszów i Stany.

     GOK zajmuje się upowszechnianiem i promowaniem kultury, prowadzi stałe zajęcia muzyczne, plastyczne, taneczne i teatralne. Organizuje imprezy kulturalno-rozrywkowe, koncerty, wystawy oraz imprezy sportowe. Patronuje również  lokalnym twórcom i zespołom.

     Przy GOK działa Zespół Pieśni i Tańca "Łęgowianie",  Zespół Taneczny „Bąble” z Przyszowa, grupa teatralna "Brzydkie Kaczątko" Kabaret "Na Opak", Zespół Tańca Sportowego "Korona", Zespół "Niezależni", Zespół "Madoks", pracownia ceramiczna "Mali Ceramicy", grupa plastyczna "Artystyczny Nieład" oraz "Atelier'.

 bble_XXV_1zdjcia_od_dyr._016janw._159_zmniejszacz-pl_192534NIEZALEZNIDSCF1028

     Zalążkiem Zespołu Pieśni i Tańca „Łęgowianie” była Kapela Ludowa założona w 1995 r. przez Pana Tadeusza Szczęcha, Józefa Jurka oraz Edwarda Grębowca. Przez szereg lat Kapela jest muzyczną wizytówką Gminy Bojanów. Znaczącym osiągnięciem Kapeli jest I miejsce w XI Regionalnym Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych im.Jana Derlety w Szydłowcu 14.06.1998 r. W kwietniu 2009 roku kapela reprezentowała gminę Bojanów w I Festiwalu Bratnich Miast Isaszeg na Węgrzech, w listopadzie 2009 roku kapela wydała swoją pierwszą płytę z przyśpiewkami ludowymi. Również w 2009 r. przy Kapeli powstał Zespół Śpiewaczy „Łęgowianki” prowadzony przez Panią Dorotę Klecha oraz Zespół Taneczny „Łęgowianie”, którego pierwszym kierownikiem artystycznym była Pani Joanna Partyka. Obecnie kierownikiem zespołu jest Pani Paulina Paszek-Kruczyńska. W październiku 2011 r. Kapela Ludowa "Łęgowianie" zajęła III miejsce na I Głogowskim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Głogowie Małopolskim. Wspólne koncerty zespołów są stałym elementem wielu plenerowych imprez organizowanych przez GOK.

KL_10_5wykopki_1M_5M_8M_6

     Działalność plastyczna najprężniej rozwija się w Domu Kultury w Gwoźdźcu, gdzie zorganizowano pracownię ceramiczną. Zajęcia te prowadzi Pani Aneta Zakrzewska, która swą działalnością obejmuje również Dom Kultury w Bojanowie i Dom Kultury w Stanach. Prężnie działa również kółko plastyczne w DK w Maziarni prowadzone od 2008 r. przez Panią Danutę Janiec i DK  w Przyszowie prowadzone przez Panią Alinę Cuber.

     Obok codziennej pracy świetlicowej i stałych kółek zainteresowań Gminny Ośrodek Kultury jest organizatorem imprezy kulturalno – rozrywkowej o nazwie „Dni Miodu w Bojanowie”. Jest to dwudniowa impreza plenerowa mająca na celu promocję gminy Bojanów oraz miodu, jako produktu regionalnego gminy Bojanów.  Wydarzenie to ma charakter ponadlokalny i zawsze gromadzi kilkutysięczną widownię. Na scenie można podziwiać występy różnych artystów estradowych, kabaretów, koncerty najciekawszych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej. W trakcie trwania występów odbywają się liczne konkursy z nagrodami dla widowni. Co roku rozstrzygany jest również konkurs kulinarny na „Produkt Miodem Słodzony”. Dla uczestników przygotowywane są liczne atrakcje takie jak: gastronomia, wesołe miasteczko i kramy z rękodziełem.

IMG_21dm_3_11IMG_28pms_11dm_13_11

     Gminny Ośrodek Kultury w Bojanowie w ostatnim czasie rozwija się bardzo dynamicznie. Poprawiane i remontowane są budynki domów kultury. Rozwija się również działalność kulturalna. Przy GOK w Bojanowie powstają nowe zespoły i koła zainteresowań, które gromadzą zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych. Pozyskiwane są środki pozabudżetowe z Programu Integracji Społecznej, Działaj Lokalnie, Stowarzyszenia Lasowiackiej Grupy Działania – Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju.