Jesteś tutaj: Strona Główna >> Mali Ceramicy >> Mali Ceramicy

Mali Ceramicy

Zajęcia ceramiczne przeznaczone są dla miłośników sztuki modelowania z gliny.
Celem zajęć ceramicznych jest między innymi wprowadzenie w różnorodne realizacje form przestrzennych, możliwych do wykonania przez dzieci i młodzież. Uczestnicy zajęć poznają historię ceramiki, techniki wyrabiania z gliny i jej rodzaje a także

podatność gliny na modelowanie, dobór narzędzi do oczekiwanego efektu plastycznego, oraz metody suszenia i zdobienia wyrobów ceramicznych.

Zajęcia ceramiczne umożliwiają uczestnikom zajęć swobodę w odkrywaniu świata gliny, dostarczają dawki emocjonalnej niezależności w wyrażaniu siebie. Dzieci bardzo chętnie lepią i formują przedmioty z gliny. Oprócz rozwoju zdolności manualnych – rączki cały czas pracują – następuje nauka planowania i organizacji pracy. Zajęcia ceramiczne pobudzają kreatywność dziecka, wyobraźnię.

Zajęcia ceramiczne to zabawy z gliną takie jak ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie, wylepianie, modelowanie ręczne z bryły, wałków, plastra – doskonałe dla odprężenia i rozładowania napięcia.
Glina jest materiałem, z którego można stworzyć przedmioty użyteczne i dekoracyjne: filiżanki, kubeczki, zwierzątka, aniołki, podstawki, miseczki, obrazki, biżuterię typu korale, bransolety, magnesy na lodówkę i wiele, wiele innych.

• Pierwszy etap pracy to wyrobienie gliny i nadanie jej pożądanych kształtów (na zajęciach).
• Drugi – wysuszenie i wypalenie w piecu ceramicznym.
• Trzeci – szkliwienie (na zajęciach)
• Czwarty – wypalenie
Szkliwienie i ponowne wypalenie nadaje pracom trwałość i piękny wygląd. Wszystkie w ten sposób obrobione prace dzieci zabierają do domu.

Pracownia ceramiczna została utworzona we wrześniu 2010 roku, jednak pierwsze zajęcia organizowane były już dwa lata wcześniej.

Pracownia ceramiczna w Domu Kultury w Gwoźdźcu została utworzona dzięki przyznaniu pomocy na operację z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013. W ramach projektu zakupiono regały przystosowane do kolejnych etapów suszenia prac ceramicznych oraz piec do wypalania ceramiki. (az)

DSC02834DSCF0302Zajcia_ceramiczneDSC07020DSCF0302DSCF1028DSCF1032DSCF0306DSC07482DSC02829DSC02830DSC07012DSC07016DSC01256