Jesteś tutaj: Strona Główna

Plener rękodzielniczy w Przyszowie Ruda

„Organizacja pleneru rękodzielniczego z wystawą prac poplenerowych, kiermaszu prac artystów amatorów oraz koncertu muzyki ludowej” to tytuł operacji polegającej na zorganizowaniu pleneru rękodzielniczego dla 12 rękodzielniczek, terenu trzech zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Lasowiacka Grupa Działania” gmin. Plener odbył się w dniach od 13 do 17 maja 2013 r. w Świetlicy Wiejskiej w Przyszowie Ruda. Do udziału w plenerze pani Prezes Joanna Czachor pozyskała tak znane osoby jak Anna Rzeszut z Baranowa Sandomierskiego czy Janina Piechota z Cyganów.

Cele operacji to: Promocja i zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego oraz kultywowanie miejscowych tradycji, obrzędów i zwyczajów tradycyjnego rzemiosła rękodzielniczego społeczności lokalnej, zamieszkującej na obszarze objętym LSR, poprzez zorganizowanie pięciodniowego pleneru rękodzielniczego oraz wystawy i kiermaszu prac artystów amatorów, a także koncertu kapel, muzyków i śpiewaków ludowych. Operacja ta wpłynie na poprawę jakości życia na obszarach wiejskich, poprzez zaspokojenie potrzeb kulturalnych mieszkańców wsi oraz promowanie obszarów wiejskich, co wpłynie na wzrost atrakcyjności turystycznej obszarów wiejskich.

Przy organizacji pleneru i wystawy nieodpłatnie pomagają wolontariusze ze Stowarzyszenia Młodzieży „Kreatywni w Działaniu” oraz Gminnego Klubu Sportowego „Korona” Bojanów.

Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie Projekt pt. „Organizacja pleneru rękodzielniczego z wystawą prac poplenerowych, kiermaszu prac artystów amatorów oraz koncertu muzyki ludowej” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

(ar)