Top Panel

Gminny Ośrodek Kultury

Jesteś tutaj: Strona Główna >> Bojanów >> Bojanowskie Święto Chleba i Miodu 2017...

Godziny otwarcia w Bojanowie

 

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek

08:00-17:00
zajęcia taneczne,
świetlicowe

 

08:00-19:30
zajęcia taneczne,   
teatralne, świetlicowe

08:00-20:00
zajęcia muzyczne,
świetlicowe

08:00-19:30
zajęcia plastyczne,
świetlicowe

 

08:00-20:00     zajęcia muzyczne,   świetlicowe,         kostka rubika

 

 

Polub nas na Facebooku :-)

Bojanowskie Święto Chleba i Miodu 2017...

Drukuj

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. Jest to bez wątpienia święto radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Zwyczaj ten, praktykowany w przeszłości przez Słowian i plemiona bałtyckie, w różnych stronach Polski określany był jako: wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe i okrężne...

Na Śląsku nazywano go żniwniokiem. Obrzęd dożynek prawdopodobnie związany był pierwotnie z kultem roślin i drzew, później z pierwotnym rolnictwem. Wraz z rozwojem gospodarki folwarczno – dworskiej w XVI wieku dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla żniwiarzy, tzn. służby folwarcznej i pracowników najemnych, w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony.

Dożynki Gminne zwane Świętem Chleba oraz Dni Miodu odbyły się w Bojanowie w dniach 12 – 13 sierpnia 2017 roku. Bojanowskie Dni Miodu są imprezą cykliczną i w tym roku odbyły się już po raz jedenasty. Święto na stałe wpisało się w krajobraz gminy Bojanów i jest rajem dla miłośników tego, co wytwarzają pszczoły oraz ludzie zajmujący się pszczelarstwem. Podczas obchodów tego święta można było podegustować i zakupić różne gatunki miodów oraz nalewek. Można było również posmakować różnych frykasów z regionalnej kuchni.

Każdego roku podczas obchodów Dni Miodu organizowany jest konkurs kulinarny na „Produkt Miodem Słodzony." Miód kojarzy nam się z letnią i jesienną porą, słońcem, ciepłem, kwiatami oraz z pszczołami, które go tworzą zbierając pracowicie nektar kwiatowy. Jest jedną z najcenniejszych substancji odżywczych, jakich dostarcza nam natura. Są różne odmiany miodu: lipowy, akacjowy, gryczany, wrzosowy, malinowy, wielokwiatowy, spadziowy z drzew iglastych, spadziowy z drzew liściastych, spadziowo – nektarowy, mieszany, nawłociowy. Z miodu wyrabiane są leki, kremy, nalewki. Stosuje się go do wypieku ciast. Miód leczy, daje odporność, jest słodki i znakomicie smakuje.

Tegoroczne Dni Miodu rozpoczęły się w sobotę 12 sierpnia od występów zespołów i grup tanecznych działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Bojanowie. O godz. 17:00 Dyrektor GOK w Bojanowie pan Marek Hałka dokonał oficjalnego otwarcia imprezy. W sobotnim programie atrakcje sceniczne zapewnili: Mażoretki „SZERMOSSO" oraz Cheerleaderki z Gwoźdźca prowadzone pod kierunkiem Pani Iwony Zaguły, Zespół Tańca Sportowego „KORONA" prowadzony przez Panią Paulinę Paszek–Kruczyńską, Grupa Teatralna z Bojanowa prowadzona przez Panią Alinę Cuber, Zespół Taneczny „ŁĘGOWIANIE" z Bojanowa prowadzony przez Panią Paulinę Paszek–Kruczyńską, trzy grupy taneczne – „Disco Dance", „Mini Magic Stars" i „Essential" – prowadzone przez Panią Iwonę Zaguła, Zespół „TANECZNA EKSPLOZJA" z Przyszowa prowadzony przez Panią Paulinę Paszek–Kruczyńską, solistka Magdalena Kolańska, Zespół Śpiewaczy „STANOWIANKI" prowadzony pod kierunkiem Pana Jacka Janeczko, Dziecięca Kapela Ludowa „TANIE DRANIE" prowadzona przez Pana Krystiana Maruta, Zespół Muzyczny z GOK w Bojanowie prowadzony przez Pana Jacka Janeczko oraz Zespół Muzyczny „FEVER" ze Stalowej Woli. Gwiazdą sobotniego wieczoru był Zespół „LILI." Na koniec odbyła się zabawa festynowa z udziałem Zespołu Muzycznego „CEBULA BAND" z Kamienia.

>GALERIA ZDJĘĆ 12 SIERPNIA<

W niedzielne, deszczowe popołudnie, o godz.15:00 Wójt Gminy Bojanów Pan Sławomir Serafin dokonał otwarcia imprezy dożynkowej, po czym odbyła się prezentacja grup wieńcowych z trzynastu bojanowskich sołectw. Starostowie dożynek,  Pani Barbara Cichoń i Pan Józef Puzio wręczyli Wójtowi bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż. Pod koniec swojego wystąpienia Wójt Gminy słowami cyt.: „Dziękuję za piękne dożynkowe wieńce, które są dowodem, że ziarna na nowy chleb i na zasiew nie zabraknie. Podziękujmy za okazały bochen chleba, bo w tym chlebie tkwi istota naszej gościnności. Świętujmy więc dożynki, by w ten sposób wyrazić szacunek i wdzięczność ludziom rolniczego trudu, pracy na pożytek własny i innych”,  podziękował grupom wieńcowym zachęcając wszystkich zgromadzonych do świętowania.

Następnie na scenie zaprezentowała się Kapela Ludowa „ŁĘGOWIANIE” oraz Zespół Ludowy „ŁĘGOWIANKI” z Bojanowa prowadzone przez Pana Jacka Janeczko. Później koncertował i bawił licznie zgromadzoną publiczność Zespół „ZBÓJE.”

Po koncercie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na „Produkt Miodem Słodzony.” Zwycięzcy konkursu kulinarnego otrzymali nagrody rzeczowe:

  • I miejsce – Katarzyna Kobylarz, za nalewkę z róży,
  • II miejsce – Barbara Rębisz, za karkówkę pieczoną w marynacie miodowo – sojowej z musem z dyni,
  • III miejsce – KGW Podolszynka Plebańska za karkówkę  z rusztu marynowaną w miodzie.

Zostały również wyróżnione dwie uczestniczki konkursu: Justyna Lesiczka – za filet kurczaka w miodzie faszerowany pieczarkami oraz Agnieszka Kopel – za kęski miodowe.

Kolejną gwiazdą imprezy była Rewia Kabaretowa „VIVA MIRAŻ”  z Ukrainy. Po niej koncertowały zespoły: „LOKA” i „FASTER.” Impreza zakończyła się zabawą z DJ. 

>GALERIA ZDJĘĆ 13 SIERPNIA<

Inne relacje o imprezie:

 
Partnerzy imprezy:
lkkk
 
 
Patronaty medialne:
 

(JJ)