Top Panel

Gminny Ośrodek Kultury

Jesteś tutaj: Strona Główna >> Bojanów >> Spektakl z okazji Święta Niepodległości

Godziny otwarcia w Bojanowie

 

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek

08:00-17:00
zajęcia taneczne,
świetlicowe

 

08:00-19:30
zajęcia taneczne,   
teatralne, świetlicowe

08:00-20:00
zajęcia muzyczne,
świetlicowe

08:00-19:30
zajęcia plastyczne,
świetlicowe

 

08:00-20:00     zajęcia muzyczne,   świetlicowe,         kostka rubika

 

 

Polub nas na Facebooku :-)

Spektakl z okazji Święta Niepodległości

Drukuj

„Jeszcze jeden listopad do okna zapukał
Żółtych liści szelestem…
I znów nas odszukał,
Nas, zapatrzonych w przeszłość,
W dni klęsk i chwały,
Które nam po przodkach w spuściźnie zostały…”

11 listopada, to jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju i narodu – rocznica odzyskania niepodległości. Jest to doniosła chwila dla wszystkich Polaków, w kraju i za granicą.
Aby powstał naród, nie wystarczy jedno pokolenie, trzeba wielu pokoleń i to takich, które szanować będą przeszłość, bo w niej możemy dostrzec cząstkę swej wielkości, gdyż jak powiedział Święty Jan Paweł II cyt.: „Naród, który nie pamięta przeszłości, nie ma przyszłości.” W tym roku 11 listopada obchodziliśmy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po ponad stu latach pod rozbiorami Polska odzyskała wolność wraz z końcem pierwszej wojny światowej w 1918 roku. Święto narodowe 11 listopada wprowadziła ustawa Sejmu w 1927 roku. Dzień ten pozostawał oficjalnie świętem państwowym do roku 1944. Rok później komunistyczne władze ustanowiły święto 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Dzień ten pozostawał świętem państwowym PRL-u. Święto 11 Listopada zostało przywrócone przez Sejm w 1989 roku. Dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę, o którą walczyły pokolenia oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą – swoje życie. Obchody 11 Listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego. To nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodów.
 
W Bojanowie obchody Święta Niepodległości zostały przeniesione na dzień 12 listopada. 
W niedzielne popołudnie o godz. 15:00 na scenie zaprezentowała się młodzież z Przyszowa i Bojanowa. Grupy teatralne prowadzone pod kierownictwem Pani Aliny Cuber przedstawiły widowisko słowno – muzyczne nawiązujące tematycznie do ważnych wydarzeń historycznych związanych z dziejami naszego narodu. Samo widowisko nie było tylko lekcją historii. Realistyczne odgłosy walki, piękne i bardzo wymowne wiersze, starannie dobrane teksty przeplecione muzyką, perfekcyjne recytacje sprawiły, że przywołane zdarzenia z przeszłości stały się dla licznie zgromadzonej publiczności ogromnym przeżyciem emocjonalnym. W widowisku udział wzięli: Aneta Bednarz, Kinga Bednarz, Małgorzata Delekta, Wiktoria Giemza, Bartłomiej Kotwica, Alicja Kozieja, Hubert Kruk, Martyna Mycek, Piotr Majchrzak, Karolina Szczepańska, Wojciech Szwed i Patryk Woś.  W programie nie zabrakło też tańca. Zadbała o to Pani Paulina Paszek – Kruczyńska, która przygotowała z młodzieżą piękny układ choreograficzny poloneza. 
 
Drugą część uroczystości stanowił Koncert Pieśni Patriotycznych, który rozpoczęła solistka Magdalena Kolańska wykonując dwie pieśni: „Jedenasty Listopada” i „Biały krzyż” przy akompaniamencie Pana Jacka Janeczko.  Następnie na scenie wystąpił Zespół Śpiewaczy „STANOWIANKI” w składzie: Krystyna Grabiec, Kazimiera Wdowiak, Zofia Ryś, Genowefa Bednarz i Janina Jamka. Zespół wykonał pieśni: „Polskie kwiaty”, „Białe róże”, „Rota”, „Pieśń o wodzu miłym” i „Polakiem być”. Zespołowi akompaniowali: Pan Jacek Janeczko na keyboardzie oraz Pan Krystian Marut na trąbce. W Koncercie udział wzięła również Kapela Ludowa „ŁĘGOWIANIE”  składzie: Jacek Janeczko – I akordeon, Grzegorz Marut – klarnet, Krystian Marut – trąbka, Eugeniusz Gromadzki – II akordeon, Karol Burdzy – kontrabas i Krzysztof Grabiec – bęben, wraz z towarzyszącym jej Zespołem Ludowym „ŁĘGOWIANKI” w składzie: Magdalena Kolańska, Danuta Wilk, Władysława Korba, Krystyna Puzio i Maria Sudoł. Kapela wraz z zespołem żywiołowo wykonała pieśni: „Marsz Pierwszej Brygady”, „Pierwsza Kadrowa”, „O, mój rozmarynie”, „Piechota”, „Serce w plecaku”, „Rozszumiały się wierzby płaczące” i „Jak długo w sercach naszych” podrywając do śpiewu całą widownię. Na tym zakończono w bojanowskim GOK-u uroczyste obchody Święta Niepodległości. 
 
Stosowną dekorację sceny oraz kotyliony wykonały Panie: Alina Cuber, Elżbieta Majchrzak i Aneta Zakrzewska. O obsługę medialną uroczystości zadbały Panie: Joanna Stolarz i Aneta Zakrzewska. Wspólne śpiewanie zespołów wraz z publicznością wytworzyło bardzo przyjemną atmosferę w sali widowiskowej, stało się bardzo miłym przeżyciem i wyzwoliło mnóstwo pozytywnej energii. To wydarzenie z pewnością na długo pozostanie w pamięci lokalnego środowiska. Dziękujemy serdecznie wszystkim ludziom, którzy włączyli się aktywnie w przygotowanie obchodów Święta Niepodległości!
 
(jj)